"Więcej informacji na temat działalności Domu Seniora Nad Nilem w Kolbuszowej, znajdziecie Państwo na stronie https://www.facebook.com/DDPSKolbuszowa.

Zachęcamy do zajrzenia na naszą stronę".Dzielimy się historią


W dniu 24 kwietnia b.r. w naszym domu odbyło się spotkanie seniorów z młodzieżą Szkoły Podstawowej nr 1 w Kolbuszowej. Pretekstem do spotkania stała się zbliżająca się 80-ta rocznica bitwy o Monte Cassino, przypadająca na dzień 11 maja b.r. W walkach brał udział ojciec naszego Uczestnika- Pan Jan Chmielowiec, pochodzący z Kolbuszowej Górnej. Pan Henryk chętnie podzielił się swoją rodzinną historią z młodzieżą oraz seniorami. Dziękujemy za ciekawą prelekcję Dyrektorowi Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Kolbuszowej- Panu Paweł Michno. Dzięki niej dowiedzieliśmy się m.in., że z terenu powiatu kolbuszowskiego, osób biorących udział w walkach było więcej. Młodzież natomiast podzieliła się z nami wrażeniami, jakie przywiozła z wycieczki na Monte Cassino…

Mamy wiele wspólnych tematów, nade wszystko ciekawą historię- warto się nią dzielić.

  
 
Spotkanie z poezją


W środę 17 kwietnia gościliśmy Panią Stanisławę Margańską, osobę znaną i cieszącą się dużym szacunkiem w środowisku kolbuszowskich pedagogów i seniorów. Pani Stanisława podzieliła się z nami swoją poezją „Przemyślenia”. Afirmacja życia i otwartość na drugiego człowieka płynie nie tylko z poezji ale i postawy życiowej naszego Gościa.

Spotkanie było również pretekstem dla naszych seniorów do zaprezentowania własnej twórczości oraz wierszy przez nich wybranych. Okazuje się, że mamy wiele talentów.

  
 

Dzieci seniorom- seniorzy dzieciom

W ramach cyklicznej współpracy naszego Domu Seniora z Przedszkolem Publicznym nr1 w Kolbuszowej, budujemy pomost integracji międzypokoleniowej. Udział w Klubie Czytających Seniorów, przybliżanie dzieciom wykonywanych kiedyś i obecnie zawodów, nauka seniorów przez dzieci języka angielskiego czy udział we wspólnych warsztatach rękodzielniczych, to niektóre aktywności, w ramach których nasi seniorzy dzielą się z dziećmi doświadczeniem i wiedzą. W zamian otrzymują zainteresowanie, nowe umiejętności i ogrom sympatii.  
 

Ostatkowe Świętowanie

Dzień 13- go lutego b.r. był podwójną okazją do świętowania. W gronie Seniorów Domu Św. Brata Alberta w Kolbuszowej razem z Panią Kierownik i Pracownikami świętowaliśmy koniec karnawału i walentynki, mamy więc nadzieję, że pogoda ducha będzie towarzyszyła uczestnikom wydarzenia w trakcie całego wielkiego postu 


 


  


Choinka przybrana wspomnieniami

Pod takim tytułem, w dniu 13 grudnia 2023 r. odbyło się spotkanie Uczestników naszego Domu z młodzieżą ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Kolbuszowej. Młodzież przybyła z wicedyrektor szkoły, Panią Beatą Kobylarz oraz nauczycielem matematyki, Panem Jakubem Wasiakiem. Celem inicjatywy było promowanie wśród seniorów i młodzieży szkolnej tradycyjnych form obchodzenia adwentu oraz Świąt Bożego Narodzenia.  Były wspomnienia, opowieści, śpiewy , wymiana doświadczeń, wspólna praca, a nade wszystko wspólne celebrowanie świątecznego czasu. Wydarzenie zrealizowaliśmy dzięki wsparciu Stowarzyszenia Inspiracji i Rozwoju „Perspektywa”, w ramach projektu "Działający Seniorzy- Aktywni Animatorzy". Realizując współpracę ze Stowarzyszeniem, w okresie od października do grudnia 2023 r., nasi seniorzy mogli korzystać z warsztatów fotograficznych, artystycznych, dietetycznych i fizjoterapeutycznych.

 

 


 

  Święty Mikołaj pamięta o seniorach

 

Dzień 6 grudnia b.r. był wyjątkowy dla seniorów i personelu Domu Seniora Nad Nilem w Kolbuszowej. Świąteczną atmosferę w naszym domu zapoczątkowała wyczekiwana od rana wizyta. Oprócz mikołajkowych zabaw, konkursów i poczęstunku, gościliśmy samego świętego mikołaja, który przybył do nas saniami, zaprzęgniętymi w renifery. Szanowny gość każdemu poświęcił kilka chwil i w anturażu ciekawych  opowieści  wręczał świąteczne upominki. To był dobry czas, wypełniony rodzinnym ciepłem i wzajemną życzliwością.